Verujem da mnogi od vas gaje biljku aloe vera u svojim dvorištima i na terasama. Ali, pitam se ko je zapravo i upotrebljava na sebi, posebno u tom, nazovi sirovom obliku. U njenim listovima krije se gel koji se koristi u kozmetici, farmaciji, maltene za šta god vam padne na pamet. Naravno, uvek je sigurnije kupiti onaj kupovni i spakovsni gel, na koji se gotovo uvek i misli kada se kaže aloe vera gel.
U zadnje vreme sve češće se pominje, a posebno sada kada je postao popularan kao sastojak sredstava za dezinfekciju ruku – kako sam ga ja pravila pogledajte ovde.
Možda smo imali prilike i da vidimo aloju negde na moru, gde je mnogo veća i gde je žene redovno mažu i to direktno iz listova, kako bi umirile kožu posle izlaganja suncu.
Aloe vera gel prave razni brendovi i njegova cena je uglavnom povoljna. Ti proizvodi sadrže veoma visok procenat aloje, a u odnosu na efekte koji se žele postići dodaju im se drugi sastojci kao što su čajevac, arganovo ulje, lavanda, neven, krastavac i slično.
– HIDRATACIJA, BAZA ZA ŠMINKU:
Ovo je prvo i osnovno svojstvo ovog gela. Možete ga naneti i utrljati ili umasirati na kožu lica umesto kreme ili kao masku i noćni tretman, koža ga dobro prima i duboko upija. Isto tako, možete ga dodati u podlogu za šminkanje, pomešati sa puderom radi svežijeg i sjajnijeg izgleda (istovremeno i nege) ili ga koristiti kao bazu.
Isto tako ga možete koristiti na celom telu, a posebno na suvim delovima kao što su laktovi, kolena, pete. Za ispucale i suve pete je potrebno naneti veću količinu gela i umasirati je dok se potpuno ne apsorbuje, a možete je naneti i ostaviti da se preko noći sama upije.
Sve ovo važi i za naše ruke, posebno u periodu kada ih isušujemo alkoholom zbog dezinfekcije. Možete ga koristiti preventivno nakon svakog pranja, umesto kreme, ili nanositi u debljem sloju kao masku, uveče.
Može poslužiti i kao esencija za hidrataciju noktiju i zanoktica, i za hidrataciju suvih ili ispucalih usana.
Ako neki od vaših proizvoda nije dovoljno hidratantan možete ga pomešati sa ovakvim gel i tako koristiti – maska, krema, losion…
– PILING:
Aloja ima i antiseptička i antibakerijska svojstva i može biti od velike pomoći kod upalnih procesa i eksfoliacije kože, pa je možete pomešati sa, recimo, šećerom i tako dobiti piling. Lično nisam pobornik svih recepata ove vrste i sa njima uvek treba biti obazriv, ali ovako nešto mi je prihvatljivo, upravo zbog aloja gela na koji prvenstveno mislim kao kupovni, u tubi i sa etiketom.
-UMIRUJE OPEKOTINE I OSVEŽAVA:
Kao što sam i pomenula, po ovome je definitivno najpoznatija zahvaljujući svom antiinflamatornom dejtvu. Nakon sunčanja aloja prija koži jer je hladi i zaista je neverovatna, hladi i na 40 stepeni, bez obzira jeste li gel držali u frižideru ili ne. Zato je odličan i glavni sastojak proizvoda koji se koriste nakon sunčanja. A ako preterate i dođe do opekotina, aloja je definitivno melem za njih. Osim opekotina umiruje i druge iritacije, osipe, povrede. Količinu i broj dnevnih nanošenja možete odrediti sami u odnosu na stanje oštećenja koje se tretira – par puta dnevno je taman.
– HIDRATACIJA KOSE:
Aloe vera gel je dobar i za kosu i može poslužiti kao hidrator koji ćete dodati u šampon i istovremeno dobiti i balzam, a možete ga koristiti i samostalno kao masku ili pakovanje.
– PROTIV PERUTI:
Isto tako na ovaj način aloja vam može pomoći da se rešite peruti tako što će hidrirati skalp i sigurno smanjiti nastanak iste. Utrljajte gel u vlasište i ostavite da deluje nekih pola sata pre ispiranja.
– PROTIV KRTE I LOMLJIVE KOSE:
Samim tim što ćete hidrirati kosu na temenu ona će se hidrirati duž cele dlake i samim tim je učiniti hidriranom i manje krtom i lomljivom, posebno krajeve.
– UMANJUJE HIPERPIGMENTACIJE:
Ovo ne može sama, već se preporučuje da se pomeša sa limunom i tako napravi domaći melem protiv fleka, ali smatram da tu treba biti posebno obazriv, budući da limun ima drugačiju kiselost od naše kože.
– OPUŠTA NATEČENE OČI:
Umiruje, hladi i opušta. Možete je staviti na puter ili na vatu i držati koliko vam prija na zatvorenim očima.
Pored navedenog aloja gel možete koristiti i umesto gela za oblikovanje i učvršćivanje obrva, kao gel za brijanje i to posebno za osetljiva područja kao što su pazuh i bikini zona. Njime je moguće i ukloniti šminku, ne onu najotporniju već baznu, a za jače efekte savetuje se da ga pomešate sa nekim uljem. U kućnoj radinosti to može biti maslinovo, ali opet moram da naglasim, da sve mešavine tog tipa mogu da nas iznenade reakcijom kože pa treba biti zaista obazriv, a pre svega u ovakvim slučajevima kada ćete ih možda nanositi direktno na oči.
Ovi proizvodi generalno nisu skupi i mogu se naći u drogerijama i apotekama.
Gelovi koje sam probala
Apo derma aloe vera bioaktivni gel, Esensa
Plavičasti gel u tubi neke ređe gustine, blago tečne teksture. Da li zbog boje, da li zbog osećaja, čini mi se da je jedan od boljih po pitanju osveženja. Na tome treba zahvaliti mentolu koji se nalazi u njegovom sastavu, ali u “taman” meri. Hladi i umiruje kožu, najčešće sam ga koristila na letovanju nakon sunčanja, ali i za pravljenje gela za dezinfekciju ruku.
Pored aloje sadrži i ekstrakt lista čajnog drveta koje je takođe snažan imunostimulans i prirodni antiseptik, a veoma je efikasan i za regeneraciju kože.
Etarsko ulje čajnog drveta sdeluje protiv bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija, kao i razvoj upalnih procesa na koži, što možda i znate jer je upravo on često sastojak proizvoda za masnu i aknoznu kožu..
U gel je dodat i Vitamin E za dodatnu hidrataciju, oporavak i revitalizaciju kože.
Dolazi u pakovanju od 100 ml i košta oko 550 dinara.
ESI aloe vera gel
Ova kompanija ima nekoliko gelova u ponudi, sa čajevcem, arganom itd. Od prethodnog ovaj bih izdvojila po tome što se odmah oseti i vidi da sadrži i čajevac, verovatno u većm procentu, dok kod prvog to nije slučaj i on mi je pre za suvu kožu. (Iako je to u principu svaki aloja gel.)
U pitanju je bezbojni gel i kažu da je to bolje jer se izbegavaju fleke na odeći. Preporučuje se i deci i odraslima nakon ujeda komaraca jer ublažava oticanje i svrab, ublažava simptome psorijaze, smanjuje perutanje i dubinski hidrira suvu i osetljivu kožu. Mislim da je ovo obuhvačeno i gore navedenim primenama, samo ne tako detaljno.
Takođe preporuka proizvođača:
“Ulje čajevca deluje antibakterijski – neutrališe bakterije koje uzrokuju nastanak akni i bubuljica zbog čega se posebno preporučuje za negu tela kod masne i problematične kože. Čisti kožu i isušuje akne i bubuljice, dok aloja omogućava zadržavanje prirodne vlažnosti kože.”
Ne masti kožu. Hipoalergijski je proizvod podvrgnut dermatološkom i mikrobiološkom testu. Ne sadrži paraben, veštačke boje, parfeme, sulfate.
Ima 200 ml i košta oko 650 dinara, a postoje i veća pakovanja.
Nature Republic aloe vera gel
Najnoviji gel u mojoj kolekciji, ali nekako najunivrzalnije korišćen. Sadrži čak 92% čistog aloja gela te je stoga najpribližniji samoj biljci, ali zato i prečišćen, proveren, testiran, “spakovan”.
Nedavno je na društvenim mrežava osvanuo ovaj snimak, gde se vidi kako ga prave. Zanimljivo, zar ne?
U pitanju je korejski proizvod i sadrži sertifikovanu organsku aloju poreklom iz Kalifornije.
Kako proizvođač navodi gel efikasno umiruje, hidrira i osvežava kožu bez lepljivog osećaja. Za lice, telo, kosu i nokte. Blaga formula, bez parabena, mineralnih ulja i veštačkih boja.
U odnosu na druga dva najpribližniji je pravoj teksturi gela i spakovan je u teglicu. Nije kao želatin, već providni, gušći gel. Najneutralniji i najprimenjiviji, što zbog toga, što zbog količine i načina na koji je spakovan. U sebi sadrži još par sastojaka za još bolju hidrataciju, ali jasno je da je aloja više nego glavna – čak 92%.
Umiruje ekceme i njima slične pojave na koži, u šta sam se lično uverila, odličan je kao maska ili hidrator za lice, zaista nije lepljiv i relativno brzo se upija, dajte mu malo vremena, a to zavisi i od toga koliko je vaša koža žedna. Mož ga “popiti” očas posla pošto je ovako lagan.
Deluje mi kao jedna od onih stvari i proizvoda koje mora da ima svaka kuća, ili u kupatilu ili u frižideru (ako volite baš hladno, slobodno), a pakovanje je dovoljno veliko, i sastav je takav, da komotno sve ovo što smo naveli možete da isprobate.
Količina od 300 ml i košta 990 dinara na sajtu Skin temple.
Ovo je neki presek onoga što sam probala i što sam naučila od drugih i iz raznih vodiča i priručnika. Postoji li nešto što biste dodali? Da li koristite ovakve proizvode i u koje svrhe najčešće? Imate li neke svoje fore? Mislim da svako može naći barem jednu ili par primena koja mu je potrebna, kao i da se proizvodi ovog tipa moraju naći u svakoj kućnoj apoteci, kupatilu, frižideru… 🙂
Pozdrav, S.