Nega kože oko očiju – Podočnjaci

Nega područja oko očiju se, uprkos različitim mišljenjima, razlikuje od klasične nege lica. A često se stanja kože ove dve regije ne poklapaju. Smatram da je tačno da ako imate baš dobru kremu za lice nije pod obavezno imati još jednu kremu samo za ovo područje, ali danas je njihova ponuda zaista bogata i nije na odmet dati nekoj šansu. Najbitnije su potrebe vaše kože i one vam moraju biti smernice pri odabiru.

Koža oko oka veoma je tanka i osetljiva, najčešće i suva. Ipak, jako masne i teške kreme mogu da prouzrokuju začepljenje pora i nastanak čmičaka i drugih neželjenih pojava. Na primer, probala sam Afroditin antirid sa šargarepom, ali je za mene bio premasan.

Nećete svuda čuti da (mnoge) kreme za negu kože oko očiju koje sadrže hijaluronsku kiselinu, zaduženu za hidrataciju, vezivanje vode i privlačenje vlage često nisu najbolji izbor, jer mogu izazvati nadutost, posebno ako ih koristite noću. Probudite se još otečeniji. Ne uvek i ne svi, ali obratite pažnju na to šta vam treba.

Kreme nanosite isključivo tapkanjem prstom i koristite domali jer je najnežniji.

Kako negovati kožu ispod oka ako imate i podočnjake? Tamne plave krugove. Neretko i nadute.

Kremom ih se sigurno ne možete rešiti jer su uzroci uglavnom u drugim procesima u organizmu. Uz to idu i nedovoljna konzumacija vode, umor i nedostatak sna.

To pre svega dovodi do oticanja, a za otoke je oduvek najbolje rešenje hlađenje, opšte poznata stvar. Ono aktivira cirkulaciju, smanjuje otok i zateže kožu. Kako sam svetle puti podočnjaci mi još više dolaze do izražaja pa se trudim da ih ublažim i prikrijem, a da to deluje prirodno. Od velike pomoći je i odgovarajuća šminka – o njoj u narednom tekstu.

Glavni saborci su mi kreme, ali povremeno se počastim i drugim tretmanima. Pre svega tu su maske: prirodne, tipa kriške krastavca i tuferi natopljeni čajem kamilice, ili direktno kesice čaja; i kozmetičke. Trenutno mi najviše odgovara korejska M Beauty srebrna sheet maska. Postoji i zlatna koja je protiv bora i koju povremeno isprobam.

U kesici se nalazi gelasta tečnost i u njoj jastučići sa folijom, njih stavljate na lice. Prilično su veliki, sežu do jagodica. Tečnosti ima više nego za jednu upotrebu pa je koristim oko tri puta. Čuvam je u frižideru dobro zatvorenu kuhinjskim štipaljkama. Ohlađena je još bolja, a tri dana je neki optimum da se ne pokvari – moja procena.

Brzo ublažava nadutost i osvežava, dodaje svežinu. Drži se 15 – 20 minuta, a potom se ostatak utapka ili ukloni. Neko vreme sam je koristila 15-ak dana uzastopno i veoma mi je prijala, a razlika se videla.

Košta 139 dinara, a često je snižena na 99 i možete je naći u dm drogerijama.

Pored ovih maski tu je i Sephora eye pearl maska.

Nešto suvlja i manje sluzava od prethodnih, nema je za tri korišćenja, ali možete pokušati sa onim što ostane. Dopada mi se jer pruža fine efekte. Slobodno mogu reći da ih nisam očekivala, Sephora ima previše sheet maski pa kao da sam mislila da ne može svaka da valja.

Na kesici piše da posvetljava i ulepšava. U odnosu na kreme i serume slične namene ova maska ima najsitniji mogući sjaj, te sjajne čestice. Nakon korišćenja poboljšanje se ipak vidi i predeo je diskretno “ozračen”. Za neke brze efekte i instant rešenja je odlična.

Sadrži ekstrakt belog bisera prirodnog porekla, koji posvetljava i ujednačava ten, kao i ekstrakt brokolija koji radi iste te stvari. Valjda su dva bolja nego jedan. Miriše na ružu, ali meni pomalo neprijatno. Što se kože tiče nisam imala nikakvih iritacija i prija joj.

Ne znam efekte njene dugotrajne upotrebe, ali svakako mislim da su više trenutni.

Tuferčići su čudnog oblika pa gornji deo ide i preko obrva – po meni nepotrebno.

Cena maske je oko 670 dinara.

Sledeću stvarčicu povremeno koristim: Nikkel serum sa smiljem protiv bora oko očiju koji dolazi od brenda prirodne kozmetike. Uglavnom ga kao serum i koristim – uz kremu, a može i samostalno.

Pored smilja ima i hijaluronsku kiselinu za koju sam već napomenula nije prvi izbor za sve nas, posebno za noćnu upotrebu, ali ovde je sve izbalansirano pa ne bi trebalo da izaziva kontra efekte. I pored toga najčešće ga koristim ujutru.

Ono što je pogrešno su naziv i ambalaža. Smilja u sebi nema mnogo, a bore ne briše, već je odličan za hidrataciju i zaštitu od spoljašnjih uticaja. Bore malo zagladi pa je ok kao preventiva. 

I sva šminka koja se preko nanosi lakše klizi jer ima finu podlogu.

Nema odgovarajuću ambalažu jer je prilično balzamast i gust, što kroz pipetu i sa pipetom jednostavno ne ide.

Ima i prirodne aminokiseline, med, fosfolipide i sfingolipide – specifične po tome što prenose hranjive materije u ćelije i stvaraju zalihe vlage u njenim dubljim slojevima. Alkohol je tu u svrhu konzervansa, ali me verovatno zbog njega ponekad malo štipka za oči. Ako vam je koža baš suva samo on definitivno nije dovoljan, ali za neku optimalnu hidrataciju je taman, i svakako ga preporučujem.

Cena je oko 1.500 dinara i možete ga naći u Mercator, Idea i Roda prodavnicama. Purity box nikako ne preporučujem, zbog izuzetno lošeg poslovanja i neretko bajatih proizvoda.

Kreme za područje oko očiju imam dve – definitivni favorit Nuxe Nuxellence Zone regard koji sam već detaljno opisala ovde, ali i Endocare tensage radiance serum, ali ga koristim kao kremu, jer mu je tekstura takva.

Dobra stvar kod oba proizvoda su sitne svetlucave čestice koje reflektuju svetlost i umanjuju vidljivost podočnjaka i nepravilnosti. Kožu čine mnogo vedrijom, blistavom. Kod Endocare kreme su dosta krupnije i vidljivije, a i boja kreme je svetlija, pa na licu izgleda baš sedefasto, što možda tamnijoj puti ne bi odgovaralo. Nuxellence Zone regard naginje ka blago narandžastoj boji – sve se to naravno istopi i utapka, ali to je boja koja neutrališe plavo. Odlično zagladi i bluruje -„zamuti“ i bukvalno je odmah baršunast i mek, a nekako mat. Pogledajte razliku na fotografiji ispod: gore Endocare, a dole Nuxe.

Endocare tensage serum daje beli sedef sjaj i ne zaglađuje tako očigledno, ali zaista bogato neguje zahvaljujući sastojku koji sadrži, takozvani SCA – prirodni, aktivni i reparativni sastojak koji ima antioksidativna i obnavljajuća svojstva, u šta sam se uverila i preko Endocare dnevne kreme za lice sa SPF 30 tokom čijeg korišćenja mi se, bez preterivnja, koža lica obnovila.

Brend je uz sestrinski Heliocare poznat po (dokazanoj) efikasnosti u borbi protiv starenja i fotostarenja kože, na koje često zaboravljamo.

Serum je relativno lagan i fino hidrira. Takođe ga držim u frižideru pa mislim da zbog toga još bolje smanjuje otečenost, ublažava podočnjake. Sitne, takozvane fine bore i linije ublažava – znači, ne uništava ih, ako ste to pomislili. Poenta je da neguje i sprečava da vam ovaj deo preterano ostari, plus vizuelno poboljšava stanje.

Trudim se da ove kreme naizmenično koristim, jer mi obe prijaju i koža mi osetno bolje izgleda nego kada sam koristila neke siromašnije, poput Burrinog antirida, koji je radio ok posao, ali ne može sve ovo, on je samo peptidni krem i radi dok ga koristite.

Endocare tensage serum košta oko 4.200 RSD, ali ga preko sajta msfpharm.com možete kupiti za 3.700, direktno od uvoznika. Zone regard košta oko 4.000 dinara.

Obe imaju 15 ml, što je više nego dovoljno, posebno ako uzmete u obzir da su vam potrebne jako male količine po nanošenju. Količina je tu da opravda cenu, a vi se potrudite da sve da iskoristite pre nego što istekne rok za to.

Na osnovu ovog teksta ćete verovatno pomisliti da je nega područja oko očiju jedino što radim u životu – naravno, nije tako, ali trudim se da joj kada god mogu posvetim pažnju i da ne odskačem mnogo od neke rutine. A pre svega potrudila sam se da vam na pravi način dočaram ono što volim i prenesem utiske, uz po koji savet.

Kako se vi negujete, šta koristite oko očiju? Imate li neku preporuku ili savet?

U sledećem tekstu biće reči o tome kako šminkati ovaj deo, kao i o nekim proizvodima koji su između šminke i kozmetike, a meni dosta pomažu.

 

Pozdrav,

S.

Tags: No tags
5

23 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *